• Kronika

            • Uroczystość Wszystkich Świętych oraz konkurs „Mój Różaniec”.

            • 31 października 2023 w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbył się apel wprowadzający w Uroczystość Wszystkich Świętych. Przybliżone zostały postacie takich świętych jak św. Ojciec Pio, św. Franciszek z Asyżu, św. Matka Teresa z Kalkuty, bł. Brat Albert i św. Jan Paweł II papież.  Nie zabrakło współczesnych świętych, których w Korowodzie  zaprezentowały najmłodsze dzieci. Apel zakończył się wręczeniem przez panią dyrektor dyplomów dla uczestników szkolnego konkursu „Mój Różaniec”. Zapraszamy do galerii.

            • Wizyta w bibliotece

            • 9 listopada klasa IV wybrała się do Filii Olcza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem na lekcję biblioteczną p.t: "Co znajduje się w bibliotece?". Uczniowie dowiedzieli się jak nazywają się poszczególne działy i zasoby oraz  poznali księgozbiór biblioteki i zasady korzystania z niego.

            • Uroczyste Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

            • 11 listopada 2023 poczet sztandarowy reprezentował szkołę na uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody te rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Następnie zostały złożone kwiaty pod Krzyżem - miejscem pamięci narodowe. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, władze miasta Zakopane oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy . Następnie uczestnicy udali się na nowy cmentarz aby złożyć kwiaty przy kwaterze legionistów.

            • #SzkołaPamięta

            • W ramach akcji nasza szkoła podjęła działania, podczas których:

              • odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci, aby poznawać związaną z nimi historię;
              • przygotowaliśmy gazetkę dotyczącą Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, Nowym Cmentarzu oraz Cmentarzu na Olczy, na której umieszczone zostały nazwiska ludzi zasłużonych dla naszej społeczności i całej ojczyzny;
              • wykonaliśmy prace na konkurs "Kurierzy Tatrzańscy- kredką i farbą" , które upamiętniają bohaterów II wojny światowej;
              • wykonaliśmy prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych;
              • zorganizowaliśmy wycieczkę patriotyczną na Plac Niepodległości podczas obchodów 90-lecia otrzymania Praw Miejskich przez Zakopane oraz 30-lecia istnienia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
            • Uroczystości miejskie

            • Uczniowie klasy II wzięli udział w Pikniku charytatywnym Dla Kamilki na Placu Niepodległości w Zakopanem. Chętnie wykonywaliśmy kubki z ceramiki, próbowaliśmy swoich sił w strzelaniu, oglądaliśmy pojazdy wojskowe oraz przemarsz  żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z obchodów 90-lecia nadania Praw Miejskich Zakopanemu.

            • W bibliotece

            • Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem.

              Podczas spotkania poznaliśmy zbiory i funkcje biblioteki oraz mogliśmy wybrać ulubione książki i poznać nowych bohaterów. Wszyscy chętnie brali udział i odpowiadali na pytania.

            • Poczet sztandarowy reprezentuje szkołę

            • Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył we mszy w intencji mieszkańców Zakopanego z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich. Po mszy nastąpił przemarsz sztandarów na Plac Niepodległości, gdzie pod pomnikiem Grunwaldzkim zostały złożone kwiaty.

              A tydzień później byliśmy uczestnikami uroczystości poświęcenia nowego sztandaru Szkoły Podstawowej nr 1, która obchodziła 90-lecie swojego istnienia.

            • Kiermasz dla Kamilki Gil podczas obchodów 90-lecia Nadania Praw Miejskich

            • 19 października na zakopiańskim Placu Niepodległości w ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu odbył się kiermasz dla Kamilki Gil

              Uczniowie naszej szkoły i ich i rodzice przygotowując i sprzedając słodkie ciasta i ciasteczka zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia. Następnego dnia Karolina Garalowska - Tylka, przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego prowadziła kiermasz ciast w naszej szkole. 

              Składamy im serdeczne podziękowania.

              Podczas pikniku można było podziwiać wojskowy sprzęt oraz umiejętności kulinarne i wokalny żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

              Nasi uczniowie korzystali również z przygotowanych dla nich atrakcji, takich jak gry, zabawy, malowanie twarzy i glinianych kubków. 

            • Wielcy Polacy

            • Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” na temat Mikołaja Kopernika i jego dokonań. W tym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wobec tego Senat RP uhonorował wybitnego astronoma jako patrona roku, pragnąc po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi Polski i Polaków dla nauki. Na zakończenie wykonaliśmy makietę Układu Słonecznego i wspólne zdjęcia. Na wycieczkę pojechaliśmy komunikacja miejską.

            • Łąki kwietne

            • Eko Eksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. W lekcji online uczniowie dowiedzieli się, czym jest łąka kwietna, dlaczego jest tak ważna dla naszego ekosystemu oraz jak stworzyć kulę kwietną.
              W naszym ekosystemie – nie tylko cieszą oczy, ale filtrują powietrze, obniżają temperaturę miast, są schronieniem dla wielu zwierząt.

            • Bezpieczni w drodze

            • Uczniowie klasy II uczestniczą w programie edukacyjnym Dzieci uczą rodziców, podczas którego realizowali zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa. Warsztaty dotyczyły zasad poruszania się po drogach, przechodzenia przez jezdnię, używania odblasków i rozpoznawania znaków drogowych. Utrwalali swoją wiedzę podczas wykonywania zadań na kartach pracy.

            • Wycieczka do Krakowa "Poznaj Polskę"

            • Pierwszym punktem naszej podróży było zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” oraz wyjście na Kopiec Kościuszki . Uczniowie mieli okazję poznać historię Tadeusza Kościuszki, a następnie wyjść na Kopiec i oglądnąć panoramę Krakowa.

              Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie zostali podzielenie na dwie grypy. Pierwsza brała udział w lekcji „Dary, trofea i utracone skarby” a druga w lekcji „Ceremonie królewskie” oraz zwiedzała skarbiec.

              Następnie przeszliśmy na Rynek Główny, gdzie uczniowie zjedli pyszne lody oraz pizzę.

            • Akcja Sprzątanie Świata

            • Nasza szkoła przystąpiła do wspólnej lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. To praca wychowawcza oraz wartościowy sposób na realizację wolontariatu. Zebraliśmy wszystkie odpady przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska  Urzędu Miasta w Zakopanem.

            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            • W piątek 22 września w naszej  szkole odbyły się wybory do władz  Samorządu Uczniowskiego.

              W wyniku tajnego głosowania,  przeprowadzonego wśród uczniów, skarbnikiem SU została Marysia  Gut- Misiaga, Zastępcą Karolin Galarowska-Tylka, a Przewodniczącą Zuzanna Jarząbek

            • Wycieczka do Krakowa

            • Wycieczka jednodniowa zorganizowana została w dniu 27 września 2023 r., w której uczestniczyli uczniowie klas młodszych, w ilości 60 osób oraz 6 opiekunów.

              Punkty edukacyjne, które zostały wybrane i miejsca odwiedzone:

              • nr 392) Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki,
              • nr 397) Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

              Plan wycieczki:

              1. Zbiórka przed szkołą-zasady zachowania i bezpieczeństwa.
              2. Wyjazd do Łagiewnik –zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium oraz Muzeum Jana Pawła II..
              3. Zajęcia edukacyjne na Wawelu –lekcje muzealne oraz zwiedzanie z przewodnikami Skarbca i przejście Jamą Smoczą.
              4. Powrót do Zakopanego.

              Wycieczka zorganizowana została we współpracy z rodzicami. Ustalone zostały zasady bezpieczeństwa i omówione miejsca docelowe naszego wyjazdu. Sprawdzona była obecność przed szkołą i wyjechaliśmy o godz. 7.00 do Krakowa. 

              W Łagiewnikach, które były pierwszym punktem naszej podróży zwiedziliśmy Sanktuarium i Kaplicę stanowiące część kompleksu kościelno-klasztornego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kana Pawła II na Białych Morzach, po którym oprowadzali nas przewodnicy. Mieliśmy okazję rozwinąć swoją wiedzę o kulturze, historii jak również sakralnym dziedzictwie. Panoramę roztaczającą się wokoło mogliśmy podziwiać z wieży.

              Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki. W trzech grupach udaliśmy się na lekcje muzealne „Legendy wawelskie” i „Od rycerza do husarza”. Poznaliśmy historię oraz legendy wzgórza wawelskiego, polską kulturę i wybitne dzieła sztuki. Podczas zajęć pani prowadząca przedstawiła sylwetki legendarnych i historycznych postaci związanych z rezydencją.

              Na następnych zajęciach zostaliśmy zaznajomieni z etapami edukacji rycerskiej, słynnymi rycerzami, wyposażeniem i uzbrojeniem oraz ze światem bitew, turniejów i rozrywek. Stan rycerski rządził się własnym kodeksem postępowania, który określały ścisłe zasady, w tym zbrojne stawianie się na wezwanie króla.

              Podczas spaceru z przewodnikami po Skarbcu poznaliśmy historię haftowanego srebremi złotem płaszcz ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, a także miecza koronacyjnego zwanego Szczerbcem, stanowiącego wybitne dzieło sztuki płatnerskiej. To była ciekawa wyprawa w przeszłość i poznanie ważnych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny.

              Następnie przeszliśmy przez Smoczą Jamę do stojącego pod Wawelem Smoka, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

              Wszystkie dzieci podczas wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę" były bardzo zainteresowane opowieściami przewodników podczas zwiedzania Sanktuarium i Muzeum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz lekcjami muzealnymi w Zamku Królewskim naWawelu w Krakowie.  Wycieczka wpłynęła na rozumienie potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz rozwijała zainteresowania historią i dorobkiem naszych przodków na przestrzeni wieków, a także wpłynęła na  integrację i wzmacniała więzi koleżeńskie.

            • Narodowe czytanie w naszej szkole

            • 14 września 2023 r. uczniowie ósmej klasy wraz z p. Emilią Iwańską wzięli udział w akcji pt. „Narodowe czytanie”. Ósmoklasiści zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom utwory Elizy Orzeszkowej.

              Uczniom zostały przybliżone okoliczności powstania dzieł pisarki, co ułatwiło zrozumienie ich  przesłania. Młodzi odbiorcy z dużym zainteresowaniem wysłuchali głośnego czytania oraz wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat wartości, jakie niesie ze sobą czytanie książek. Wyrazili również chęć częstszego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Akcja służyła również propagowaniu wartości patriotycznych, których echa można znaleźć w powieściach i nowelach Orzeszkowej.