• Wycieczka do Krakowa

• Wycieczka jednodniowa zorganizowana została w dniu 27 września 2023 r., w której uczestniczyli uczniowie klas młodszych, w ilości 60 osób oraz 6 opiekunów.

Punkty edukacyjne, które zostały wybrane i miejsca odwiedzone:

• nr 392) Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki,
              • nr 397) Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Plan wycieczki:

1. Zbiórka przed szkołą-zasady zachowania i bezpieczeństwa.
              2. Wyjazd do Łagiewnik –zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium oraz Muzeum Jana Pawła II..
              3. Zajęcia edukacyjne na Wawelu –lekcje muzealne oraz zwiedzanie z przewodnikami Skarbca i przejście Jamą Smoczą.
              4. Powrót do Zakopanego.

Wycieczka zorganizowana została we współpracy z rodzicami. Ustalone zostały zasady bezpieczeństwa i omówione miejsca docelowe naszego wyjazdu. Sprawdzona była obecność przed szkołą i wyjechaliśmy o godz. 7.00 do Krakowa.

W Łagiewnikach, które były pierwszym punktem naszej podróży zwiedziliśmy Sanktuarium i Kaplicę stanowiące część kompleksu kościelno-klasztornego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kana Pawła II na Białych Morzach, po którym oprowadzali nas przewodnicy. Mieliśmy okazję rozwinąć swoją wiedzę o kulturze, historii jak również sakralnym dziedzictwie. Panoramę roztaczającą się wokoło mogliśmy podziwiać z wieży.

Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki. W trzech grupach udaliśmy się na lekcje muzealne „Legendy wawelskie” i „Od rycerza do husarza”. Poznaliśmy historię oraz legendy wzgórza wawelskiego, polską kulturę i wybitne dzieła sztuki. Podczas zajęć pani prowadząca przedstawiła sylwetki legendarnych i historycznych postaci związanych z rezydencją.

Na następnych zajęciach zostaliśmy zaznajomieni z etapami edukacji rycerskiej, słynnymi rycerzami, wyposażeniem i uzbrojeniem oraz ze światem bitew, turniejów i rozrywek. Stan rycerski rządził się własnym kodeksem postępowania, który określały ścisłe zasady, w tym zbrojne stawianie się na wezwanie króla.

Podczas spaceru z przewodnikami po Skarbcu poznaliśmy historię haftowanego srebremi złotem płaszcz ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, a także miecza koronacyjnego zwanego Szczerbcem, stanowiącego wybitne dzieło sztuki płatnerskiej. To była ciekawa wyprawa w przeszłość i poznanie ważnych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny.

Następnie przeszliśmy przez Smoczą Jamę do stojącego pod Wawelem Smoka, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Wszystkie dzieci podczas wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę" były bardzo zainteresowane opowieściami przewodników podczas zwiedzania Sanktuarium i Muzeum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz lekcjami muzealnymi w Zamku Królewskim naWawelu w Krakowie.  Wycieczka wpłynęła na rozumienie potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz rozwijała zainteresowania historią i dorobkiem naszych przodków na przestrzeni wieków, a także wpłynęła na  integrację i wzmacniała więzi koleżeńskie.

• Narodowe czytanie w naszej szkole

• 14 września 2023 r. uczniowie ósmej klasy wraz z p. Emilią Iwańską wzięli udział w akcji pt. „Narodowe czytanie”. Ósmoklasiści zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom utwory Elizy Orzeszkowej.

Uczniom zostały przybliżone okoliczności powstania dzieł pisarki, co ułatwiło zrozumienie ich  przesłania. Młodzi odbiorcy z dużym zainteresowaniem wysłuchali głośnego czytania oraz wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat wartości, jakie niesie ze sobą czytanie książek. Wyrazili również chęć częstszego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Akcja służyła również propagowaniu wartości patriotycznych, których echa można znaleźć w powieściach i nowelach Orzeszkowej.