Wycieczka jednodniowa zorganizowana została w dniu 27 września 2023 r., w której uczestniczyli uczniowie klas młodszych, w ilości 60 osób oraz 6 opiekunów.
Punkty edukacyjne, które zostały wybrane i miejsca odwiedzone:
- nr 392) Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki,
- nr 397) Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Plan wycieczki:
- Zbiórka przed szkołą-zasady zachowania i bezpieczeństwa.
- Wyjazd do Łagiewnik –zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium oraz Muzeum Jana Pawła II..
- Zajęcia edukacyjne na Wawelu –lekcje muzealne oraz zwiedzanie z przewodnikami Skarbca i przejście Jamą Smoczą.
- Powrót do Zakopanego.
Wycieczka zorganizowana została we współpracy z rodzicami. Ustalone zostały zasady bezpieczeństwa i omówione miejsca docelowe naszego wyjazdu. Sprawdzona była obecność przed szkołą i wyjechaliśmy o godz. 7.00 do Krakowa.
W Łagiewnikach, które były pierwszym punktem naszej podróży zwiedziliśmy Sanktuarium i Kaplicę stanowiące część kompleksu kościelno-klasztornego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kana Pawła II na Białych Morzach, po którym oprowadzali nas przewodnicy. Mieliśmy okazję rozwinąć swoją wiedzę o kulturze, historii jak również sakralnym dziedzictwie. Panoramę roztaczającą się wokoło mogliśmy podziwiać z wieży.
Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki. W trzech grupach udaliśmy się na lekcje muzealne „Legendy wawelskie” i „Od rycerza do husarza”. Poznaliśmy historię oraz legendy wzgórza wawelskiego, polską kulturę i wybitne dzieła sztuki. Podczas zajęć pani prowadząca przedstawiła sylwetki legendarnych i historycznych postaci związanych z rezydencją.
Na następnych zajęciach zostaliśmy zaznajomieni z etapami edukacji rycerskiej, słynnymi rycerzami, wyposażeniem i uzbrojeniem oraz ze światem bitew, turniejów i rozrywek. Stan rycerski rządził się własnym kodeksem postępowania, który określały ścisłe zasady, w tym zbrojne stawianie się na wezwanie króla.
Podczas spaceru z przewodnikami po Skarbcu poznaliśmy historię haftowanego srebremi złotem płaszcz ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, a także miecza koronacyjnego zwanego Szczerbcem, stanowiącego wybitne dzieło sztuki płatnerskiej. To była ciekawa wyprawa w przeszłość i poznanie ważnych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny.
Następnie przeszliśmy przez Smoczą Jamę do stojącego pod Wawelem Smoka, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkie dzieci podczas wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę" były bardzo zainteresowane opowieściami przewodników podczas zwiedzania Sanktuarium i Muzeum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz lekcjami muzealnymi w Zamku Królewskim naWawelu w Krakowie. Wycieczka wpłynęła na rozumienie potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz rozwijała zainteresowania historią i dorobkiem naszych przodków na przestrzeni wieków, a także wpłynęła na integrację i wzmacniała więzi koleżeńskie.