W sobotę, 11 czerwca 2011 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik miały miejsce obchody 150-lecia szkoły na Olczy.
Przybywających gości witała Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, ze swym kapelmistrzem – Andrzejem Stojewskim.
Na jubileuszową uroczystość przybyli:
-
Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski,
-
Burmistrz Zakopanego – Janusz Majcher,
-
Wiceburmistrz – Mariusz Koperski,
-
Radni, na czele z przewodniczącym Komisji Oświaty – Markiem Donatowiczem,
-
Naczelnik Wydziału Edukacji, Turystyki Sportu – Zofia Kiełpińska,
-
Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego – Joanna Staszak,
-
Prezes Oddziału ZNP – Krystyna Kasak wraz z Małżonkiem – dawni nauczyciele szkoły,
-
Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty – Władysława Obrochta,
-
Prezes OSP – Eugeniusz Pawlikowski,
-
Prezes Oddziału Związku Podhalan – Bolesław Franosz,
-
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji zakopiańskich,
-
rodzina Stanisława Niżyńskiego – kierownika szkoły w latach 50.,
-
dawni Nauczyciele, m.in. Genowefa Weron, Krystyna Chowaniec, Józef Stopka, Ewa Gajer, Danuta Bieleń, Helena Styrczula, Jan Janisio, Czesław Fluder, Łucja Mochyła, Jolanta Szreder, Lesław Dall,
-
dawni Pracownicy szkoły,
-
Absolwenci,
-
Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4.
Obecne były poczty sztandarowe OSP i Związku Podhalan z Olczy.
Po odegranym przez orkiestrę utworze „Gaude Mater Polonia” rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez kustosza Sanktuarium – proboszcza ks. Mieczysława Kozłowskiego CM i dawnego katechetę – ks. Jerzego Grzyba CM.
Zebranych powitali ks.proboszcz i dyrektor szkoły – Jolanta Iwanicka.
Wśród intencjach wymieniono: dziękczynienie Bogu za łaski udzielane przez 150 lat edukacji, modlitwę za zmarłych nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów oraz prośby o Boże błogosławieństwo dla społeczności szkolnej.
Ireneusz Kubinodczytał fragment Pisma św., a absolwentki odśpiewały psalm i modlitwę wiernych.
Ksiądz proboszcz wygłosił kazanie, w którym odwołał się do urzędu Nauczyciela „Mistrza” w osobie Jezusa Chrystusa. Mówił o godności nauczyciela. Z żalem stwierdził, że tak niewielu znalazło czas, aby wyrazić wdzięczność za 150 lat edukowania Olczan.
Dzieci podążyły do ołtarza z darami:
-
hostię niosła Dorota Skowyra,
-
wino i wodę – Adrian Mrowca,
-
chleb – Dominik Olchawa,
-
winogrona – Bożena Mrowca,
-
oscypek – Łukasz Topór-Ryś,
-
tarczę szkolną – Agnieszka Pawlikowska,
-
monografię szkoły – Tomasz Kukuc,
-
bukiet polnych kwiatów – Julia Wróbel.
Mszę św. ubogaciły utwory muzyczne: fanfary orkiestry na przeistoczenie, muzyka góralska podczas procesji z darami, „Ave Maria” w wykonaniu Tomasza Gronkowskiego na organach i Szymona Filara na skrzypcach – na dziękczynienie.
Po Mszy św. dyrektor J.Iwanicka, Maria Kalinowska i Władysław Filar przedstawili prezentację „150 lat szkoły na Olczy”, która została odebrana przez zgromadzonych ze skupieniem, zainteresowaniem, a nawet wzruszeniem.
Następnie uroczyście, w rytm marsza, wszyscy udali się do szkoły. Trasę przemarszu zabezpieczyli policjanci z Wydziału Drogowego z Naczelnikiem Jakubem Rogozińskim oraz Agencja Ochrony „Kuguar” z właścicielem, Waldemarem Wojtowiczem.
Druga część uroczystości, odbywająca się w sali gimnastycznej, rozpoczęła się hymnem państwowym, po którym w poetyckiej rozmowie małego Józia z Józefem Piłsudskim, oddano cześć Patronowi szkoły. W dialogu wystąpił uczeń Bartek Bobak z nauczycielem, Józefem Padlikowskim.
Gratulacje, życzenia, upominki i kwiaty z okazji Jubileuszu na ręce pani dyrektor złożyli kolejno: kurator, burmistrzowie, przedstawiciele: byłych nauczycieli – C.Fluder, związków zawodowych, absolwentów – doktor Jan Ustupski, dyrektorzy szkół i przedszkoli.
Agnieszka Łukaszczykodczytała gratulacje nadesłane do szkoły od:
-
dawnych proboszczów olczańskich: ks. Jana Kowalika, ks. Tadeusza Lubiatowskiego, ks. Wojciecha Kozłowskiego,
-
Barbary Wachowicz,
-
Szkoły Podstawowej nr 8 z Sopotu.
Z kolei pani dyrektor podziękowała wszystkim za uświetnienie Jubileuszu swoją obecnością oraz za przyczynienie się do jego godnego zorganizowania.
W dowód wdzięczności wręczała gościom monografię „Szkoła na Olczy. 1861-2011”, a jej pierwszy egzemplarz otrzymał autor, dawny nauczyciel historii – Lesław Dall.
Część oficjalną zakończył hymn szkolny i wyprowadzenie sztandaru, a komenderował Władysław Filar.
Na początek części artystycznej uczeń Krzysztof Dorula powiedział gwarą wiersz, napisany przez panią Mieszczak na okazję Jubileuszu.
Wspominając czas spędzony w szkole i swe pierwsze autorskie piosenki, wystąpiła Anna Wójciak – laureatka głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 2010 roku. Zaśpiewała piosenkę, którą ułożyła jako kilkuletnia dziewczynka. Później z Weroniką Gawlak – wspominając czasy „Akordu” – wykonała utwór „Kochom jo se góry”. Publiczność wzruszyła piosenką dla mamy – w oczach wielu pojawiły się łzy. Na koniec Hanka zaśpiewała góralsko-ceperską interpretację piosenki „Byle nie o miłości”, dzięki której zdobyła 3. miejsce w przeglądzie „Pamiętajmy o Osieckiej”.
Część artystyczną zakończył występ wielopokoleniowego zespołu góralskiego, w którym popisywali się: dzieci, rodzice i dziadkowie. W finale urodziwe góralki i śwarni górale porwali do skocznej polki zaproszonych gości.
Na koniec wszyscy uczniowie udali się do remizy, gdzie Rada Rodziców na czele z Grażyną Gawlak-Socką przygotowała im wspaniałą zabawę.
Po uroczystości W.Filar zaprosił zebranych:
-
na wystawę „Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przyszłości”,
-
do stoiska z książkami, tarczami i folderami,
-
do wpisów do kroniki szkolnej,
-
na góralski poczęstunek.
Pełne wzruszenia słowa podziękowań od wielu osób, pozwalają wierzyć, że świętowanie się udało i Jubileusz na długo pozostanie w pamięci uczestników.