• Kronika

            • Olczański masterchef

            • Po fantastycznej I edycji zeszłorocznego programu, w którym mogliśmy liczyć na kunszt i klasę na najwyższym poziomie, postanowiliśmy kontynuować program dalej. W zeszłym roku osoba p. Grzegorza Lelka z KRAINY SMAKU sprawiła, że dzieciaki nie tylko przełamały swoje bariery, nabyły kompetencji społecznych, ale też pokochały gotowanie. W tym roku odbywa się już II edycja olczańskiego masterchefa. Edycja ta podobnie jak poprzednia ma charakter programu terapeutycznego, ,, Lubię siebie”, który ma na celu pokazać wszystkie mocne strony uczniów, integrować młodzież z rówieśnikami, ale też i maluchami, nauczyć współpracować, budować zaufanie, przezwyciężać swoje słabości oraz uczyć radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Gotowanie stało się terapią- sposobem na wspaniałą zabawę, ale i na naukę wszystkiego, co w życiu ważne.

              I etap programu rozpoczynają kwalifikację, w których uczniowie muszą wykazać się umiejętnościami dyplomacji, przekonywania, ale też i zaprezentowania siebie jak najlepiej. Kolejne etapy odbywają się, co czwartek.  W zmaganiach dzieciom pomagają wspaniali zaproszeni gości. Są to tak jak i w poprzedniej edycji kucharze znanych zakopiańskich restauracji. Pod ich czujnym okiem młodzież pogłębia wiedzę kulinarną, ale też rozwija swoje pasje i talenty. Każdy kolejny etap pozostaje dla uczestników tajemnicą.

              W tym roku I etap programu to Dzień zdrowego Fast fooda. Jak na Fast food przystało był też Food Truck . Dzieciaki musiały zmierzyć się w trudnych warunkach, jakimi było gotowanie na świeżym powietrzu. Zadaniem, które otrzymali był zdrowy Fast food. Pod czujnym okiem kucharzy z restauracji MIEDZUCH dania wyszły wyśmienicie a dzieciaki bawiły się świetnie. Zapraszamy na kolejny etap- dzień drużynowy- KREM Z DYNI. Dla zachęty fotorelacja z poprzednich tygodni.

            • Wizyta w bibliotece

            • 8 listopada klasa IV wybrała się do Filii Olcza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem na lekcję biblioteczną p.t: "Co znajduje się w bibliotece?". Uczniowie dowiedzieli się jak nazywają się poszczególne działy i zasoby oraz  poznali zasady korzystania z księgozbioru biblioteki. W ramach przygotowanych przez Panią Klaudię zadań, wyszukiwali zbiorów bibliotecznych w sposób tradycyjny.

            • Spektakl teatralno/ multimedialny pt:"Ksiądz Jerzy Popiełuszko, niezłomny kapłan, który zło dobrem zwyciężał"

            • 23 października w Sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy z inicjatywy p.Malgosi został przygotowany spektakl teatralno/ multimedialny pt:"Ksiądz Jerzy Popiełuszko, niezłomny kapłan, który zło dobrem zwyciężał"
              Wzięli w nim udział Nauczyciele, katecheci oraz  30 uczniów naszej szkoły.23 października w Sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy z inicjatywy p.Malgosi został przygotowany spektakl teatralno/ multimedialny pt:"Ksiądz Jerzy Popiełuszko, niezłomny kapłan, który zło dobrem zwyciężał"Wzięli w nim udział Nauczyciele, katecheci oraz  30 uczniów naszej szkoły.

            • Spotkanie autorskie z panem Przemysławem Jakóbczykiem

            • 31 października odbyła się prelekcja pana Przemysława Jakóbczyka, autora trzech książek beletrystycznych dla dzieci, opisujących przygody nastolatki Zuzy: 

              „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”

              „Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II”

              „Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów – tom III”

              Książki zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.

              Uczniowie dowiedzieli się "Jak powstaje książka od A do Z". Poznali odpowiedzi na pytania:

              Ile czasu zabiera cały proces wydawniczy?

              Kim są: autor, redaktor, recenzent, korektor, grafik oraz redaktor?

              Co to jest kod ISBN?

              Co to jest patronat medialny?

              Czym jest „wena”?

              Jak wygląda proces: pomysł na napisanie książki – pisanie-skład tekstu-druk-pojawienie się książki na półce?

              Jaki jest związek między wiedzą merytoryczną (geografia, przyroda) a treścią książki?

              Czy wzorujemy się na kimś opisując głównego bohatera?

              Spotkanie to okazało się aktywną zachętą do czytania. Uczniowie byli bardzo zainteresowani losami tytułowej bohaterki. Nabywali książki z autografem pana Przemysława. 

            • Planetarium

            • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kosmicznej podróży. Podczas seansów odbyli niecodzienną podróż do najdalszych zakątków Układu Słonecznego i zobaczyli jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu. Poznali konstelacje gwiezdne, następstwo dnia i nocy oraz inne zjawiska widoczne na nocnym niebie.

            • Uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów

            • Uczniowie klasy I zaprezentowali program artystyczny inspirowany kosmosem, jego planetami, a przede wszystkim naszą Ziemią. Nie zabrakło również naszej góralskiej tradycji, która widoczna była w strojach, tańcu i śpiewie. Dzieci pięknie recytowały podczas swoich autoprezentacji i nagradzane były brawami. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie oraz kapeli góralskiej, która uświetniła nasz występ.

            • Nasze klasy lubią lasy

            • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym wykonując prace inspirowane lasami. Wszyscy przedstawili piękne i kolorowe plakaty, które zachęcają do zdrowego oraz sportowego sposobu spędzania czasu z całą rodziną. Gratulujemy nagrodzonym.

            • Dbamy o bezpieczeństwo

            • Uczniowie klasy I uczestniczą w programie Dzieci uczą rodziców. Na podstawie prezentacji Elementarz bezpieczeństwa wykonywali zadania na karcie pracy oraz opracowali zasady postępowania na drodze, rozpoznawali znaki drogowe i numery alarmowe.

            • Pomagamy

            • Uczniowie naszej szkoły zbierają plastikowe nakrętki wspomagając wszystkich potrzebujących, a także Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną “Koło” w Zakopanem. Wszystkie plastikowe korki wrzucamy do czerwonego serca, które znajduje się przed budynkiem szkoły.