" Olczańska Choinka Marzeń" to kolejna inicajatywa wolontariuszy akcji " Pięknie być Człowiekiem". Tym razem w realizację marzeń niepełnosprawnych dzieci włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wielu z nas zerwało bowiem z choinki bombkę, w której znajdowało się życzenie konkretnego dziecka z Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo- Opiekuńczych w Nowym Targu oraz z Ośrodka na Kamieńcu w Zakopanem. Zabranie bombeczki zobowiązywało do zakupu drobnego prezentu. Udało nam się spełnić wszystkie marzenia dzieci, za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w naszą akcję. Efekty....przekonacie się już niebawem, że..... było watro!!!! Wkrótce pojawią się także kolejne odcinki naszego serialu wolontariackiego, który najlepiej obrazuje wszystkie działania.
Kronika
"Olczańska Choinka Marzeń"
Pola Nadziei
Działania w ramach Fundacji im. Adama Worwy przedstawiły panie, które odwiedziły naszą szkołę. Są one również koordynatorkami akcji Pola Nadziei. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Uczniowie, rodzice i nauczyciele włączają się w pomoc podczas różnych działań i akcji.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Światowy Dzień Godności
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Światowym Dniu Godności. Podczas zajęć i warsztatów "Empatia wychodzi na dobre" przygotowane zostały rysunki przedstawiające różne sytuacje i sposoby zachowania, które znalazły się na gazetkach tematycznych wykonanych przez uczniów. Wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób należy zachować się i stosować zasady oraz wyrażać swoje emocje.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Wycieczka klasy II do Muzeum Tatrzańskiego
Klasa II z naszej szkoły mogła wziąść udział w warsztatach w Muzeum Tatrzańskim. Dzieci poznawały tradycyjną goralska chatę oraz mogly poczuć się jak "Dawniej dzieci" wykonując zabawki z naturalnych materiałów.
fotogaleria Wycieczka klasy II do Muzeum Tatrzańskiego.
Nasze ulubione misie
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… i rozpoczął sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Profilaktyka
Nasza szkoła realizuje programy profilaktyczne w ramach działań prozdrowotnych. Mając na uwadze fakt, iż palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową. Na lekcjach wychowawczych, gazetkach tematycznych i na apelach uczniowie poznają w jaki sposób zachowywać się w różnych sytuacjach. Promocja zdrowego żywienia i wzrost aktywności fizycznej podejmowana jest podczas realizacji programu „Trzymaj Formę!”.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Śniadanie daje moc
Uczniowie klasy III przygotowywali wspólne śniadanie z wykorzystaniem produktów przyniesionych z domu. Każdy zjadał swoją najbardziej ulubioną kanapkę. Najlepsza okazała się sałatka owocowa. Na stole znalazły się soki, warzywa, sery i wędliny. Na koniec narysowaliśmy cały stragan ze zdrową żywnością.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Z wizytą w muzeum
Muzeum Tatrzańskie odwiedzili uczniowie z klasy II i III i uczestniczyli w zajęciach w ramach programu Klasa z kulturą. Podczas wizyty poznawaliśmy poszczególne sale tematyczne: o regionie z chałupą góralską, historyczną, przyrodniczą, geologiczną, po których oprowadzali nas pracownicy i odpowiadali na pytania dotyczące zbiorów, eksponatów i oddziałów muzeum. Wycieczka była inspiracją do zajęć w klasie na temat dawnych zajęć i życia pod Tatrami.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Pęksowy Brzyzek
Uczniowie klasy III byli na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się groby znanych i zasłużonych dla Zakopanego i naszego kraju. Jest to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka. Pod koniec 1931 roku, Stary Cmentarz wpisano do rejestru zabytków i nadano nazwę Cmentarza Zasłużonych.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Dzieciaki do Rakiet - akcja promująca grę w tenisa - aktywnie zagłosujmy!!!
Dzieciaki z SP4 w Zakopanem zachęcają do aktywności fizycznej poprzez udział w różnego rodzaju dyscyplinach i konkurencjach sportowych kładąc nacisk na korzyści, które odnoszą dzięki zaangażowaniu w sport. To dla nich najlepsza alternatywa dla wszelkich zagrożeń współczesnego świata. Głosowanie rozpoczęte! Każdego dnia możesz oddać do 5 głosów na wybrane prace konkursowe. Głosowanie potrwa do 18 grudnia br.
Prosimy o głosowanie na nasza szkołę! Głosujemy tutaj:
https://www.dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/563/szkola-podstawowa-nr-4-w-zakopanem
Warsztaty w Muzeum Oksza Zakopane
Uczniowie klasy II naszej szkoly mogli uczestniczyć w warsztatach pl"Giewont czy Piłsudski", ktore odbyly się w Okszy. Mogli usłyszeć opowieści owalce o wolność, oraz o rozbiorach Polski. Zobaczyli miejsca w których przebywal Marszałek Józef Piłsudski. Na koniec kazdy uczeń mogl ulepic z gliny to co zapamietal z warsztatów.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty w Muzeum Oksza Zakopane.
Od żołnierza do generała
W ramach zajęć regionalnych uczniowie naszej szkoły byli na wystawa z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w Sanktuarium na Olczy. Prezentowane są tu zdjęcia górali wcielonych do armii austriackiej i Wielkopolan wcielonych do armii pruskiej. Znalazły się tu zdjęcia legionistów, którymi dowodził brygadier Józef Piłsudski i zdjęcia żołnierzy Błękitnej Armii, którą dowodził generał Józef Haller. Na wystawie oglądaliśmy generałów związanych z Podhalem – gen. bryg. Andrzeja Galicy i gen. bryg. Mieczysław Borutę – Spiechowicza. Mogliśmy zobaczyć eksponaty broni od postania styczniowego do drugiej wojny oraz umundurowanie wojskowe armii polskiej i angielskiej. Kustoszem wystawy jest p. Adam Kitkowski, który wprowadzał nas w historię tamtych lat.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Inspirowane Podhalem
Inspirowane Podhalem
W ramach zajęć regionalnych gościliśmy p. Agnieszkę Gąsienicę-Giewont i p. Joannę Łapkę, które prowadzą Bloga i Vloga w mediach społecznościowych. Na spotkaniu opowiedziały o swoich pasjach i tematach, które zamieszczają w sieci. Wszyscy mogliśmy wykazać się znajomością gwary podczas rozwiązywania krzyżówki. Uczniowie klasy IV byli zainteresowani i chętnie brali udział w zajęciach.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Rzeczpospolita Zakopiańska
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 100-lecia odzyskania Niepodległości podczas uroczystości miejskich, które rozpoczęły się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przy Kwaterze Legionowej na zakopiańskim cmentarzu. Po apelu poległych w wykonaniu żołnierzy 21 Brygady oraz wojskowej asysty honorowej z 5 batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Plac Niepodległości, gdzie odbyła się inscenizacja „Rzeczpospolita Zakopiańska”. W spektaklu wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Najbora wystąpili aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, młodzież i mieszkańcy Zakopanego.
Tekst i zdjęcia S.B, umieścił M.B.
Więcej :
http://zakopane.naszemiasto.pl/tag/rzeczpospolita-zakopianska-stulecie.html
https://www.watra.pl/zakopane/kultura/2018/11/07/rzeczpospolita-zakopianska
Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości
Obchody w naszej szkole 100 rocznicy Niepodległości zaczęliśmy od organizacji XXVI Sztafetowego Biegu Niepodległości na trasie Parku Józefa Piłsudskiego po Szkołę Podstawową na Olczy. Następnego dnia przystąpiliśmy do Rekordu dla Niepodległej, podczas gdy o godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego oraz pieśni patriotyczne.
11 listopada 2018 r. w dniu Święta Niepodległości wraz z sztandarem szkoły oraz reprezentacji uczniów klas VII i VIII nauczycieli uczestniczyliśmy w uroczystościach miejskich biorąc udział we Mszy Św. w intencji ojczyzny w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej, po czym przemarsz z banderą konną na Nowy Cmentarz pod Kwaterę Legionową za tych, którzy walczyli o Naszą Niepodległość.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Fotogaleria i źródło informacji: watra.pl
Autor zdjęć z uroczystości miejskich: p. Piotr Murzyn
Odblaskowa Szkoła
W ramach podsumowania akcji „Odblaskowa Szkoła” wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem zostali wyposażeni w elementy odblaskowe zwiększające ich bezpieczeństwo na drodze. Akcja ma formę konkursu wyróżniającego szkoły podstawowe najbardziej aktywnie propagujące konieczność noszenia przez dzieci elementów odblaskowych. Organizatorem konkursu jest Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Małopolski Urząd Wojewódzki. W ramach akcji odbyły się: szkolny konkurs plastyczny pt: ,,Logo Odblaskowej Szkoły'', wizyta policjantów, lekcje tematyczne, pogadanki i wykonano gazetki ścienne.
Tekst i zdjęcia M.B
"Mieć wyobraźnię miłosierdzia"- kolejna edycja
W tym roku szkolnym razem z naszymi wolontariuszami postanowiliśmy wziąć udział w kolejnej edycji projektu " Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Nowe pomysły i chęć pomocy motywują do działania. I tym razem liczymy na Waszą pomoc!
Pomagamy na 100- lecie odzyskania Niepodległości
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pomagamy na 100- lecie odzyskania Niepodległości.
Ruszyła kolejna edycja akcji wolontariackiej "Pięknie być Człowiekiem"
WOLONTARIUSZE ZNOWU W AKCJI
W dniu 27 października 2018 r. wolontariusze SP4 w Zakopanem w ramach akcji „ Pięknie być Człowiekiem” wzięli udział w wielkim patriotyczno- rodzinno- integracyjnym bieganiu w 100-lecie odzyskania niepodległości w Zakopanem. Pomagając Fundacji Integracji Przez Sport Handicap pobiegli z jej niepełnosprawnymi podopiecznymi oraz udzielili wsparcia organizacyjnego podczas trwania biegu.
„ To dla nas nauka nie tylko patriotyzmu. To nauka integracji w duchu świetnej równej zabawy, którą możemy cieszyć się dziś w wolnym kraju”. Dziękujemy Pani Małgorzacie Tlałce- Długosz. Było super!
Obchody miejskie - 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
31 października szkolny zespół "Majus" pod kierownictwem p. Małgorzaty Lasiak i ks. Jerzego Rutkowskiego reprezentował naszą szkołę uświetniając muzycznie, miejskie uroczystości, związane z 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na scenie przed Czerwonym Dworem 16 osobowy zespół ubrany w koszulki z orłem wykonał kilka pieśni patriotycznych:
"Jest takie miejsce"
"Uwierz Polsko"
"Ile Orłów"
"Ojczyzno ma".
Na koniec koncertu wszyscy uczestnicy mogli uroczystości mogli zjeść prawdziwą wojskową grochówkę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odzyskanie Niepodległości Polski .
Archiwum Aktualności