Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych i pięknych wakacji, a przede wszystkim bezpiecznych!
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych i pięknych wakacji, a przede wszystkim bezpiecznych!
W sobotę, 11 czerwca 2011 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik miały miejsce obchody 150-lecia szkoły na Olczy.
Przybywających gości witała Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, ze swym kapelmistrzem – Andrzejem Stojewskim.
Na jubileuszową uroczystość przybyli:
Obecne były poczty sztandarowe OSP i Związku Podhalan z Olczy.
Po odegranym przez orkiestrę utworze „Gaude Mater Polonia” rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez kustosza Sanktuarium – proboszcza ks. Mieczysława Kozłowskiego CM i dawnego katechetę – ks. Jerzego Grzyba CM.
Zebranych powitali ks.proboszcz i dyrektor szkoły – Jolanta Iwanicka.
Wśród intencjach wymieniono: dziękczynienie Bogu za łaski udzielane przez 150 lat edukacji, modlitwę za zmarłych nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów oraz prośby o Boże błogosławieństwo dla społeczności szkolnej.
Ireneusz Kubinodczytał fragment Pisma św., a absolwentki odśpiewały psalm i modlitwę wiernych.
Ksiądz proboszcz wygłosił kazanie, w którym odwołał się do urzędu Nauczyciela „Mistrza” w osobie Jezusa Chrystusa. Mówił o godności nauczyciela. Z żalem stwierdził, że tak niewielu znalazło czas, aby wyrazić wdzięczność za 150 lat edukowania Olczan.
Dzieci podążyły do ołtarza z darami:
Mszę św. ubogaciły utwory muzyczne: fanfary orkiestry na przeistoczenie, muzyka góralska podczas procesji z darami, „Ave Maria” w wykonaniu Tomasza Gronkowskiego na organach i Szymona Filara na skrzypcach – na dziękczynienie.
Po Mszy św. dyrektor J.Iwanicka, Maria Kalinowska i Władysław Filar przedstawili prezentację „150 lat szkoły na Olczy”, która została odebrana przez zgromadzonych ze skupieniem, zainteresowaniem, a nawet wzruszeniem.
Następnie uroczyście, w rytm marsza, wszyscy udali się do szkoły. Trasę przemarszu zabezpieczyli policjanci z Wydziału Drogowego z Naczelnikiem Jakubem Rogozińskim oraz Agencja Ochrony „Kuguar” z właścicielem, Waldemarem Wojtowiczem.
Druga część uroczystości, odbywająca się w sali gimnastycznej, rozpoczęła się hymnem państwowym, po którym w poetyckiej rozmowie małego Józia z Józefem Piłsudskim, oddano cześć Patronowi szkoły. W dialogu wystąpił uczeń Bartek Bobak z nauczycielem, Józefem Padlikowskim.
Gratulacje, życzenia, upominki i kwiaty z okazji Jubileuszu na ręce pani dyrektor złożyli kolejno: kurator, burmistrzowie, przedstawiciele: byłych nauczycieli – C.Fluder, związków zawodowych, absolwentów – doktor Jan Ustupski, dyrektorzy szkół i przedszkoli.
Agnieszka Łukaszczykodczytała gratulacje nadesłane do szkoły od:
Z kolei pani dyrektor podziękowała wszystkim za uświetnienie Jubileuszu swoją obecnością oraz za przyczynienie się do jego godnego zorganizowania.
W dowód wdzięczności wręczała gościom monografię „Szkoła na Olczy. 1861-2011”, a jej pierwszy egzemplarz otrzymał autor, dawny nauczyciel historii – Lesław Dall.
Część oficjalną zakończył hymn szkolny i wyprowadzenie sztandaru, a komenderował Władysław Filar.
Na początek części artystycznej uczeń Krzysztof Dorula powiedział gwarą wiersz, napisany przez panią Mieszczak na okazję Jubileuszu.
Wspominając czas spędzony w szkole i swe pierwsze autorskie piosenki, wystąpiła Anna Wójciak – laureatka głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 2010 roku. Zaśpiewała piosenkę, którą ułożyła jako kilkuletnia dziewczynka. Później z Weroniką Gawlak – wspominając czasy „Akordu” – wykonała utwór „Kochom jo se góry”. Publiczność wzruszyła piosenką dla mamy – w oczach wielu pojawiły się łzy. Na koniec Hanka zaśpiewała góralsko-ceperską interpretację piosenki „Byle nie o miłości”, dzięki której zdobyła 3. miejsce w przeglądzie „Pamiętajmy o Osieckiej”.
Część artystyczną zakończył występ wielopokoleniowego zespołu góralskiego, w którym popisywali się: dzieci, rodzice i dziadkowie. W finale urodziwe góralki i śwarni górale porwali do skocznej polki zaproszonych gości.
Na koniec wszyscy uczniowie udali się do remizy, gdzie Rada Rodziców na czele z Grażyną Gawlak-Socką przygotowała im wspaniałą zabawę.
Po uroczystości W.Filar zaprosił zebranych:
Pełne wzruszenia słowa podziękowań od wielu osób, pozwalają wierzyć, że świętowanie się udało i Jubileusz na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Jubileusz 150-lecia szkoły na Olczy to ważne i potrzebne wydarzenie, które wpisuje się w jakże bogatą i piękną olczańską tradycję upamiętniania
i upowszechniania naszej góralskiej kultury. Dlatego też zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności absolwentów, rodziców,
uczniów na centralne uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w sobotę, 11 czerwca 2011 r.
Poniżej przedstawiamy ramowy program uroczystości:
Sanktuarium MB objawiającej Cudowny Medalik
9:00 Msza święta sprawowana pod przewodnictwem ks. Proboszcza Mieczysława Kozłowskiego CM
Bezpośrednio po Mszy świętej – „Historia szkoły na Olczy” – prezentacja multimedialna
Uroczysty przemarsz do Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Szkoła Podstawowa
Wystąpienia zaproszonych gości
Program artystyczny:
Anna Wójciak – absolwentka szkoły, tegoroczna laureatka 46 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie,
„Górole, Górole” – występ przygotowany przez absolwentów i uczniów
Wystawa „Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przyszłości”
Na zakończenie organizatorzy zapraszają na tradycyjny góralski poczęstunek, który, jak wierzymy, stanie się okazją do sentymentalnego powrotu do lat młodości, do wspomnień,
a kto wie, może do odnowienia starych znajomości, szkolnych miłości sprzed lat…
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania, wspominania i… utrwalania pamięci o tych, którzy przez lata zasłużyli się społeczności olczańskiej.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
W czwartek 9 czerwca w Saktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy odbył się koncert z udziałem Biskupa Antoniego Długosza pt: " Ewangelia w piosence". W koncercie uczestniczyły dzieci z naszej szkoły, które śpiewały i tańczyły do pięknych pieśni o Bogu.
"Tatry moja miłość" to konkurs plastyczny organizowany przez Ligę Ochrony Przyrody oddział w Zakopanem. W tym roku w kategorii klas"0" nasza szkoła była najlepsza!
Nagrody otrzymali:
Martyna Gąsienica-Daniel - miejsce I, Wojciech Ustupski - miejsce II, Jan Galica - miejsce III, Wiktoria Krajewska i Jakub Stachoń otrzymali wyróżnienia. W kategorii klas starszych Sławomir Michalec z klasy 4 otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy laureatom!
Adrian Ustupski z klasy 5 zdobył wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie ekologiczno-plastycznym organizowanym przez Act Eco Team z Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Zakopanem. Konkurs odbył się już po raz czwarty w ramach Światowego Dnia Środowiska. Tegorocznym zadaniem konkursowym było wykonanie projektu nadruku na torbę ekologiczną "Ekologia w moim mieście". Projekt wspiera Urząd Miasta Zakopane, SEWIK oraz Portal Watra, gdzie można zobaczyć fotorelację!
6 czerwca w poniedziałek z wizytą duszpasterską przybył do nas biskup Jan Zając, który jest Kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przywiózł nam piękne przesłanie Jan Pawła II :
Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niź śmierć.
Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie pozwala zasmucać Ducha Świętego!
W poniedziałek 30 maja 2011 roku o godzinie 9.00 w naszej szkole odbędzie się egzamin na kartę rowerową i motorowerową. Egzamin składa się z części teoretycznej (testu) oraz praktycznej. Proszę zabrać własne rowery i skutery oraz legitymację szkolną. Zapraszamy również uczniów z innych szkół.
Poniżej materiały pomocnicze do nauki:
test do nauki
http://www.sp4zakopane.strefa.pl/BRD2011sp.pdf
Odpowiedzi do testu: http://www.sp4zakopane.strefa.pl/odpowiedziSP.pdf
We wtorek10 maja po południu w naszej szkole odbyło się spotkanie Organizatora Projektu "Szkoła z inicjatywą szansą na sukces"- Burmistrza Miasta Zakopane Janusza Majchra
i Koordynatora Projektu Agnieszki Sługockiej z Rodzicami, Nauczycielami i Uczniami- uczestnikami projektu.
W piątek 29 kwietnia w naszej szkole byliśmy świadkami uczczenia dwóch wydarzeń. Piewszym z nich był piękny apel z okazji niedzielnej beatyfikacji naszego rodaka, papieża Jana Pawła II. Uczniowie wspominali postać Ojca Świętego oraz jego dokonania dla Polski, świata i każdego z nas.
Druga część apelu poświęcona była rocznicy Konstytucji 3 maja uchwalonej w 1791 roku, piewszej w Europie i drugiej na świecie.
W ostatni dzień nauki przed Świętami Wielkanocnymi odbył się apel podczas, którego uczniowie klasy piątej przedstawili nam krótką scenkę dotyczacą Dnia Ziemi
i związaną z nim ochroną przyrody. Klasa pierwsza przygotowała wiersze o tradycjach wielkanocnych, a klasy drugie zaśpiewały piosenkę o Wielkanocy.
Wszystkim serdecznie życzymy zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa.
W sobotę 16 kwietnia nasza drużyna w składzie: Natalia Chyc, Krzysztof Pawlikowski i Kamil Kukuc reprezentowała szkołę w powiatowych eliminacjach Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Reprezentacja musiała pokonać bardzo trudny tor przeszkód, napisać test z zakresu ruchu drogowego i udzielić pierwszej pomocy. Nie udało się zająć wysokiego miejsca, ale zdobyte doświadczenia na pewno zaowocują na przyszłość. Satysfakcję mamy jednak z tego, iż nasza drużyna, a właściwie Krzysztof Pawlikowski najlepiej poradził sobie z pierwszą pomocą:)
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracą pamięć, tracą życie" Cyprian Kamil Norwid
Te piękne słowa C.K. Norwida zacytowali uczniowie klasy szóstej na apelu 8 kwietnia, by uczcić pamięć poległych w Katyniu w 1940 roku. Nie zabrakło również wspomnień ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w której zgineło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Wiecznie są żywi ci, o których pamiętamy.
8 kwietnia w sali sportowej Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz w Gminnej Hali Sportowej w Białym Dunajcu rozegrany został turniej piłki ręcznej chłopców szkół podstawowych. Rozgrywki w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej wygrała drużyna naszej szkoły, która będzie reprezentować nasz powiat podczas finałów rejonowych w Suchej Beskidzkiej 15 kwietnia br.
Druga była reprezentacja Poronina, a trzecia SP nr 1 Biały Dunajec.
Uczniowie najstarszej klasy, tak jak w całej Polsce, pisali 5 kwietnia sprawdzian szóstoklasisty. Test zaczął się o godzinie 9.00 i dla większości uczniów trwał 60 minut, a dla dyslektyków 90 minut. Podekscytowani i zdenerwowani w skupieniu wypełniali arkusze egzaminacyjne. Test wzbudził wiele mieszanych uczuć i emocji.
__________________________________________________________________________________________________________________________________
Rozpoczyna się wielkie odliczanie do Godziny dla Ziemi. Dokładnie o godz. 20.30, w sobotę 26 marca 2011 roku, setki milionów osób, firm i urzędów na całym świecie ponownie zgaszą światła podczas niezwykłej akcji zainicjowanej przez organizację ekologiczną WWF. Więcej informacji na: http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/
We środę odbył się uroczysty apel podczas, którego wręczono medale, puchary oraz drobne upominki za udział w Zimowych Mistrzostwach Szkoły. Uczniowie
startowali w slalomie, snowboardzie, jabłuszku oraz łyżwiarstwie. Drobne upominki zasponsorował pan Bukowski za co Mu bardzo dziękujemy. Przed rozdaniem
medali klasa IV przygotowała krótką informację o tradycjach związanych z powitaniem wiosny.
________________________________________________________________________________________________________________________________
21 marca klasa 2a wybrała się na spacer z Marzanną w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Zanim Marzanna została wrzucona tradycyjnie do wody, uczniowie pożegnali zimę, recytując wierszyk oraz śpiewając piosenkę pt. "Hej zgniewała się zima". W drodze powrotnej szukali pierwszych krokusów.
_____________________________________________________________________________________________________________________________
W Grodzisku Mazowieckim 4–5 marca odbyły się IV Międzynarodowe Mistrzostwa Futsalu szkół podstawowych. Futsal to gra zespołowa, odmiana piłki nożnej, rozgrywana w hali. W mistrzostwach uczestniczyły drużyny z Austrii, Belgii, Francji, Litwy i Polski (Giżycko, Grodzisk Mazowiecki i Zakopane). W drużynie z Zakopanego zagrali między innymi uczniowie naszej szkoły - Marcin Bobrowski, Andrzej Skupień i Kamil Topór oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2 i 5. W ogólnej klasyfikacji drużyna z Zakopanego zajęła 7 miejsce (na 10 startujących zespołów), należy jednak podkreślić, że pozostali reprezentanci to uczniowie szkół sportowych. Zwyciężyła drużyna z Austrii.
Powered by aSc EduPage