• Historia i Patron Szkoły

• Patron

• MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI (1867 - 1935)

"Zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska - być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo."

Mąż stanu, czołowy działacz niepodległościowy, jeden z głównych organizatorów niepodległego państwa polskiego i później jego przywódca. Od wczesnej młodości związał się z ruchem socjalistycznym i niepodległościowym. Pięć lat przebywał na zesłaniu na Syberii. Był jednym z przywódców PPS oraz redaktorem naczelnym "Robotnika".
            W latach 1908-14 był organizatorem oddziałów strzeleckich w Galicji. Podczas I wojny światowej organizował Legiony Polskie i dowodził I Brygadą oraz powołał Polską Organizację Wojskową.
            W latach 1918-22 sprawował najwyższą władzę w odradzającej się Polsce jako Naczelnik Państwa. Dowodził wojskiem polskim w zwycięskiej wojnie polsko-radzieckiej.

Od 1920 r. Piłsudski był Marszałkiem Polski i zwierzchnikiem sił zbrojnych.Cieszył się uznaniem, autorytetem i sympatią znacznej części społeczeństwa polskiego, w którym legenda Piłsudskiego jako wytrwałego i zwycięskiego bojownika o niepodległość Polski była bardzo żywa. Świadczyła o tym m.in. ogromna manifestacja narodowa podczas jego pogrzebu.

Pochowany został na Wawelu w podziemiach katedry krakowskiej.

HYMN SZKOŁY:

Nasz patronie, wielki niezłomny
            Chcemy Twoje wychwalać męstwo,
            Tyś nam mówił, że być zwyciężonym,
            i nie ulec to zwycięstwo.
            Jesteś dla nas sztandarem wspaniałym
            Jesteś dla nas posągiem ze stali.
            Tyś to Polskę z niewoli ocalił,
            I wydźwignął na wieczny szczyt chwały.
            Nauczyłeś nas walczyć niezłomnie,
            o najlepszą dla ojczyzny wolność.
            Nauczyłeś jak siebie zapomnieć,
            ale Ciebie zapomnieć nie wolno.
            Choć zasnąłeś po trudach nadludzkich,
            i Cię ból nie zwycięży żaden,
            ukochany Marszałku Piłsudski,
            my uczniowie Twym pójdziemy śladem.